Nápady

Grafitty

 

Spousta lidí si myslí, že grafitti jsou jen vandalismus, takovéto nesmyslné čmárání na domy apod. Jsou ale i tací lidé, co v tom vidí něco jiného, umění.

Takže něco úvodem: grafitti vznikly v americkém Bronxu. Postupně se rošířily do celého světa a dnes už snad není žádná země, která by neměla se sprejery problémy. Tyhle problémy má i naše republika. Nevím, jak je tomu v jiných městech, ale v Praze jsou pouliční sprejerské malby téměř všude. Ať už jsou to jen tagy nebo obrovské grafitti. Vytváří je skupiny mladých lidí, většinou kluci, ale dnes už jsou mezi nimi i holky. Oni všichni v tom stejně jako já vidí něco víc. Je to umění, zvedá to adrenalin a ani si nedokážete představit, jaký je to pocit, když stojíte na zastávce metra a do stanice vjíždí posprejovaná souprava, která se minulou noc stala vaší obětí. Je to hrozně hezký pocit. Nebo když se postaví nová stavba a ten spejer, který na ní udělá svůj první tag (podpis) si pak získa uznání ostatních. Je to vlastně taková soutěž o to, kdo bude rychlejší a lepší.
Sprejeři jsou většinou hodní lidé, trochu problémoví, navenek nepřístupní, ale uvnitř hodní. A teď si představte, že když na takového člověka upozorníte policii, dostanete 5000Kč, to je podle mě dost nečestné. Ať si ho policie chytí sama.
V Praze jsou místa, na které se může sprejovat legálně a mnoho sprejerů to využívá, ale co s těmi, kteří mají rádi právě to nebezpečí malby na zakázané místo?!?
Na toto téma má mnoho lidí jiný názor než já, ale zkuste je aspoň pochopit, třeba se pak na to budete taky dívat jinak. Vždyť oni se tak snaží, aby se jim jejich díla povedla. Grafitti tu vždycky byly a budou a málokdo s tim něco udělá, máme jen tři možnosti: buď kolem pomalovaných stěn budeme chodit se zavřenýma očima nebo se to naučíme respektovat a nebo bude muset být tvrdší zákon, ale stoprocentně tomu nikdy nezabráníme.

5

4

3

2

1

¨"Maminko, jak to ze máš tak hebké ruce?"
"Protože nádobí umývá tatínek!"

3

Pepíček říká: "Mami, proč se maluješ?"
Maminka: "Abych vypadala hezky."
Pepíček řekne: "A kdy to začne účinkovat?"

3

 
(c) Nápady 2008