Nápady

GTA

Výklad traileru o GTA 4

éto sekci je rozebrán první trailer GTA 4. Scéna po scéně.
Autorem je Jordan z planetgta.com, český překlad: Otah. Díky oběma.

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 1
Čas: 00:00-00:06
Popis: Vlak projíždí Liberty City. Štítek vlevo hlásá "Navštivte Vice City - $300". Na billboardu je reklama na aerolinky flyUS. Jiný říká "Mega Mart, stříbro, hodinky, sportovní oblečení, hry, brýle, košile". Vpravo se objeví ještě jeden reklamní štítek, ale je hned zakryt projíždějícím vlakem. Všimněte si, že vlevo je nástupiště. Dále si všimněte plynné látky, která stoupá z větráků u oken domu. Že by to byl znak ročního období? Že by ve hře byla roční období?

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 2
Čas: 00:06-00:10
Popis: Muž v modrém sportovním autě si seřizuje zrcátko a po jeho pravici jdou dva chodci ulicí podél horské dráhy jménem "Screamer". Všimněte se, že cesty nejsou perfektně rovné. Je zřetelně vidět jeho zvlnění, hrbolky atd. Vlak horské dráhy není vůbec vidět. Plot vypadá, jako by se dal přeskočit. Všímáte si stínování? Je mnohem lepší než v předchozích hrách. Ráfky kol na autě vypadají jako vymodelované a ne jen vytvořené pomocí textury, jak známe ze starších dílů.

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 3
Čas: 00:10-00:14
Popis: Auto jede ulicí, dva muži sedí na schodech před domem. Níže sedící muž má na tričku logo "RON". To se objevuje i ve snímku č. 4. Všimněte si krytu na silnici, přes který auto přejíždí. Dále si povšimněte klimatizačních zařízení (podobně jako ve snímku č. 1), že kterých stoupá pára nebo nějaká podobná plynná látka. Je snad zima? Je tohle ten důvod, proč vidíme tento plyn? Bude mít hra roční období? Jsou tam minimálně dvě tyto jednotky, největší z nich na konci scény, kdy video přechází do černé barvy. Také si všimněte odpružení kol auta, když projíždí nerovným terénem. V pozadí je park. Je to snad Central Park? Těžko říct. Zdá se, že je trochu problém se světlem, které svítí skrz stromy na domy, ale to je jen malý detail.

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 4
Čas: 00:14-00:17
Popis: Na tomto snímku vidíme nápis Liberty Ferry Terminal (terminál trajektů), ve kterém chybí písmeno. Napravo vidíme trajekt. Kolem poletují rackové. Z vody se vynořují předměty, což nám ukazuje, jak bude vypadat fyzika ve hře. Všimněte si vlevo nahoře v dálce v pozadí budovy, na které je nápis "RON" (stejně jako na tričku na snímku č. 3).

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 5
Čas: 00:17-00:18
Popis: Na tomto snímku vidíme znak "LIBERTEEN". Je to snad časopis pro teenagery? Všimněte si obličeje dívky na pravé straně billboardu. Tento snímek také hezky ukazuje siluetu města.

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 6
Čas: 00:18-00:19
Popis: Na tomto snímku vidíme kostel, velmi podobný tomu z GTA III. Stromy se nehýbají, ale možná zrovna nefouká vítr. Některé textury na kostelu mají celkem malé rozlišení, ale přece jen ve hře to může být jinak. Osvětlení, které se rychle mění, vypadá nádherně.

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 7
Čas: 00:20
Popis: Socha Svobody. Všimněte si, že nevidíme předek sochy. Vsadím se, že na knize, kterou drží v ruce, budou nějaké nápisy, které tam ve skutečnosti nejsou.

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 8
Čas: 00:20-00:21
Popis: Tento snímek ukazuje několik budov. Díváme se na nebe proti slunci. Můžeme předpokládat dynamicky se měnící a pohybující se mraky. Jedna z budov vypadá jako Empire State Building.

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 9
Čas: 00:21-00:22
Popis: Tento snímek ukazuje jednu budovu a zvýrazňuje světelné efekty. Jedná se pravděpodobně o Chrysler Building.

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 10
Čas: 00:23
Popis: Toto je ve skutečném New Yorku budova Flatiron (= žehlička). Byla postavena před více než 100 lety.

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 11
Čas: 00:23-00:24
Popis: Tento snímek ukazuje Times Square Studios (v 11:12 dopoledne) se třemi markýzami se šesti řádky textu. Spodní řádek není příliš vidět. Zde je přepis: Take2+69% DAS-2% DEV+3% DER-2% some shares (= některý sdílí)
have gone down African markets continue to perform (= poklesly Africké trhy pokračují ve vykonávání)
after cheese crisis (= po sýrové krizi) 11:12 GHT+3% OPJ-2% ERE+1% KLY-2% TYU+3% NYH-
continue to perform Energy prices up following long decline (= pokračují ve vykonávání Ceny energií vzrůstají v důsledku dlouhého odmítání)
following long decline Dutch markets t (= v důsledku dlouhého odmítání nizozemských trhů)

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 12
Čas: 00:24-00:25
Popis: Budova GetaLife je parodií na pojišťovnu MetLife.

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 13
Čas: 00:25-00:26
Popis: Tento snímek ukazuje mnoho věcí najednou. Začněme nahoře vlevo, kde se nachází část loga Sprunk. Pod ním je láhev piva, na které je zřejmě napsáno "PREWASHED". Vedle znaku basketbalového míče jsou nějaké hodiny, nastavené na 00:00. Vpravo nad ním je telefon Whiz. Nad ním je logo Bank of Liberty a její dvě lokace: Columbus Avenue a Calcium Street. V tomto červeném poli, nad slovem Columbus, je rozmazaný nápis říkající něco jako "laskavost (+něco)".
Nad tím je logo FLEECA. "FL" jako Florida a "CA" jako Kalifornie? Možná to říká "to flee Kalifornia" (= utéct z Kalifornie). Nevíme. Zní to jako obuvní firma. Posuneme-li se na snímku dále doprava, vidíme cosi se jménem "360", možná nějaké spojení s konzolí Xbox 360. Napravo od toho billboardy s nápisy "Fotoaparáty (kamery)" a "Počítače". Filmový plakát vpravo hlásá "DAP!" nebo něco podobného. Další filmový plakát se znakem "Z" by mohla být například parodie na Zorra. Dále tu vidíme billboard s názvem filmu "Spal jsem s tvojí matkou" s hvězdami Harvey a Taylor v hlavních rolích. Další jméno je rozmazané. O trochu výše je obrázek auta. Nedokážeme identifikovat loga vpravo od auta a filmových plakátů.

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 14
Čas: 00:26-00:27
Popis: Zde je ukázána prosklená střecha nějaké newyorské budovy. Působivé je, že můžete vidět co se děje venku, pokud jste vevnitř budovy. Zdali tato možnost bude v každé budově nebo ne, to se uvidí.

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 15
Čas: 00:27-00:28
Popis: Pohled na opuštěné vlakové depo, do něhož nádherně svítí světlo za svítání/soumraku. Všimněte si způsobu, jakým vyrůstá tráva ze země.

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 16
Čas: 00:28-00:29
Popis: Tento snímek ukazuje enormní množství materiálu. Začněme vlevo, tam stojí novinové automaty. Před nimi na chodníku vidíme dvě kovové mříže, což by mohlo být metro, podchod nebo něco podobného. Nad semaforem je logo novin Liberty Tree, jejichž slogan zní "včerejší zprávy dnes". Napravo je znak "I (srdce) Liberty City" (= miluji Liberty City). Jiný znak (napsaný červeným písmem) pro změnu říká "Exkluzivně do Liberty City".
Nad tím je billboard America's Next Top Hooker, který říká "již brzy" v CNT. Reklama na "Max Renda" (makeup?) obsahuje nějaké skryté písmo, které připomíná slovo "NIGHT". Není to zřetelně vidět. Nicméně odkazuje na schopnost renderu ve 3D Studio Max. Napravo od billboardu Top Hooker je jeden, který hlásá "Do hry" a ukazuje kohosi s basketbalovým míčem. V dálce v pozadí snímku můžeme vidět billboard s lahví piva. Je to ten samý jako na snímku 12?
Dole vpravo je na jednom snímku vidět policista, který pije ve službě, dále student s taškou přes rameno. Dále prochází okolo osoba s kufříkem. Vpravo dole je také prodavač (stánek s hot dogy?). Pod velkým billboardem propagujícím hodinky KRONOS je bufet Bean Machine se slogany "Konec času" a "The Gigante". Nad billboardem je ještě hlava žraloka a další reklama na Sprunk. Hned vedle je Cluckin' Bell. Dále se zde nachází otočné logo flyUS.
Na ulicích zahlédnete občas dva lidi v autě. Můžete vidět policejní auta nebo třeba různé typy taxíků (minivan, obyčejný…). Nejzajímavější je fakt, že v této scéně se každý snímek rovná jedné minutě herního času. Začíná v 11:32 a končí v 12:02. To lze snadno zjistit spočítáním snímků a sledováním dvou časových údajů na markýze vlevo. Markýza říká toto:
zářivé mýdlo (nebo možná "mýdlo Flash" -pozn. překladatele) Vám umožní cítit se mladší
11:34 čas na hnědý kruh
kupte si více zboží jinak nikdy nebudete mít dost
utrácení peněz Vás učiní šťastnými
naše nové SUV spotřebuje více paliva než jakýkoli náš konkurent
V průběhu se objevuje i čas 11:43.

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 17
Čas: 00:29-00:30
Popis: Tato scéna má na začátku jeden snímek s detailním záběrem na chodce. Dále si všimněte rampy pro zdravotně postižené před budovou policie (viz obrázek s policisty nad vchodem). Vypadá jako budova NYPD (využívané také pro nábor do armády), která sídlí uprostřed ulic Times Square. Můžete si schválně porovnat tuto budovu s tou skutečnou.
V této scéně vidíme ale také nějaké problémy. Žena prochází skrz malou budovu na úrovni terénu. Všimněte si na screenshotu, že její nohy prochází skrz rampu pro vozíčkáře. Na jiném snímku vidíme ženu, držící tašku s názvem obchodu Shodi. Jiní lidé nesou sáčky, ze kterých trčí nějaké věci. Jiní zase nesou jakési věci, což by mohly být telefony nebo jídlo. Nelze to jasně specifikovat.
V pozadí je reklama na pivo Logger. Také vidíme ME TV Theater. Vidíte název ulice na semaforech? Dále je tu reklama na Burger Shot, která propaguje "Heart Stopper 6th Burger" (doslova "6. karbanátek zastavující srdce"). Vedle je reklama na nějaké "Zbraně". Všimněte si také tlustého policisty na tomto snímku. Také jsou zde přítomny, automaty na noviny a stánek s hot dogy a další reklama na Maxe Renda. Je tu k vidění mnoho dalších chodců. Jedna žena zastaví na chodníku na pár sekund a pak zase pokračuje v chůzi. Také je zde autobusová zastávka.
Nemohl jsem identifikovat budovu mezi dvěma budovami v pozadí vlevo. Má moderní vzhled a bílou barvu. Je vidět jen malý svislý kousek. Nicméně člen PlanetGTA buetforasif mě upozornil, že jde o Hearst Tower. Jak jsem zjistil na Wikipedii, tato budova stojí ve skutečnosti nedaleko Columbus Circle. To je zajímavé, protože snímek č. 13 ukazoval růžový billboard, který zmiňoval Columbus Avenue, což by mohlo znamenat určité spojení.

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 18
Čas: 00:30-00:31
Popis: Tato scéna ukazuje krásný efekt stínování. Vypadá opravdu úžasně. Jeden chodec nese knihu velikosti jedné z oněch mini-biblí. Jiná osoba mluví s policistou a poté odchází každý svou cestou. Je tam také holohlavý muž, osoba s batohem, tlustý neurvalý muž, který vypadá, jako když právě vylezl z tetovacího salónu, atd. V jednu chvíli chodec upustil knihu a ta zůstala ležet na zemi, i když odešel.
Tato scéna se odehrává na stejném místě jako ta předchozí. Můžeme to poznat podle trojúhelníkového tvaru chodníku. Směrem dolů se nachází ona malá policejní stanice.

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 19
Čas: 00:31-00:35
Popis: Tento záběr nám ukazuje pohled ze strany jednoho mostu, přičemž vidíme další most o něco vzdálenější. Všimněte si gondoly a doků dole v dálce. Kolem projíždějí taxíky a velká nákladní auta s ilustracemi/graffiti. Slyšíme postavu, jak říká: "Život je složitý." Jak se obraz stmívá, můžete spatřit vodu ve spodním levém rohu.

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 20
Čas: 00:35-00:38
Popis: Tato scéna ukazuje hlavní postavu, která pokračuje v promluvě: "Zabil jsem hodně lidí." Jednou mrkne. Všimněte si dvou živých holubů, sedících na soše anděla vlevo. Poté, co se obraz posune více vlevo, můžete spatřit těsně vedle podstavce sochy muže a dítě, sedící na lavičce, natočeni směrem od kamery. Tedy není jisté, že ona hlava dítěte je skutečně hlava dítěte, může to být jen zakulacený sloup.

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 21
Čas: 00:38-00:41
Popis: Tento snímek ukazuje přístav, kde kotví velká loď jménem Platypus. Je to snad loď, na které přicestuje hlavní postava do Liberty City? Je úvodem hry váš příjezd do Liberty City, něco jako byl v Half-Life Gordon Freeman transportován do Black Mesa? Pokračuje v monologu: "pašoval jsem lidi, prodával jsem lidi." Všimněte si také aktivních pracovníků v doku. Dva z nich drží v rukou prkna. Jeden z nich se s prknem otáčí a mění se množství světla, které se od onoho prkna odráží. Ostatní vypadají, jako by měli nářadí. Někteří chodí, jiní ne.
Prolétají rackové. Vlevo je stěží vidět centrum města, přesto vypadá velkolepě.

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 22
Čas: 00:41-00:45
Popis: Tato scéna ukazuje hlavní postavu, jak jde po mostě v nejkrásnější denní dobu. Zdá se, že je to západ slunce. Všimněte se způsobu jeho chůze. Má na sobě tepláky. V dálce jsou malé budovy. Krásný záběr. Říká: "Možná, že tady to bude jiné."

Shot z traileru GTA 4 Snímek č. 23
Čas: 00:45-00:50
Popis: Toto je závěrečný záběr před západem slunce, než přijde noc. Panorama, racek a krásná loď zakončují tento úžasný trailer. Do obrazu se prolne logo "IV" a zbytek obrazovky zčerná. Na závěr se objeví logo Rockstar a Rating pending (= hodnocení ještě nepřiděleno).

Žádné komentáře
 
(c) Nápady 2008