Nápady

NĚco O HTML

'''Značkovací jazyk''' (Markup Language) je jazyk, jehož zdrojový text obsahuje současně jak vlastní text, tak instrukce pro jeho zpracování. Ty se zpravidla vyskytují v podobě příkazů (commands) či značek (tags). Zdrojovým textem bývá obyčejný [[ASCII]] soubor, což umožňuje jeho snadnou editaci i nejjednoduššími textovými editory, jako je například [[Poznámkový blok]] v MS Windows nebo [[vi]] v unixu.

Typickým rysem značkovacích jazyků jsou znaky  se speciálním významem. Ty slouží k vymezení řídicích konstrukcí - příkazů či značek. Například v [[Extensible Markup Language|XML]], které je nepochybně nejvýznamnějším současným představitelem značkovacích jazyků, mají speciální význam znaky „menší než“ (<) a „větší než“ (>), jež zahajují a ukončují značky. Text mezi nimi je chápán jako instrukce, kterou využije zpracovávající software. Zdrojový text může vypadat například takto:

 <h1>Nadpis</h1>
 <p>Text prvního odstavce se <em>zvýrazněným</em>
 slovem.</p>

Dvojice značek - zahajující <h1> a ukončující </h1> - v něm označuje nadpis atd. Jelikož některým znakům byl přidělen speciální význam, musí značkovací jazyk obsahovat také konstrukce pro jejich vložení do textu.

Tradičními představiteli značkovacích jazyků byly nástroje pro formátování textu - programy [[nroff]], [[troff]] a další operačního systému [[Unix]] či typografický systém [[TeX]]. Za značkovací jazyk lze označit i [[PostScript]].

Hlavní výhodou značkovacích jazyků je to, že díky otevřenému textovému formátu nevyžadují speciální programové vybavení pro svou editaci. Specializované programy či alespoň adaptace některých výkonnějších editorů ale jejich editaci podstatně usnadní a zpříjemní. Dokumenty v těchto jazycích lze snadno strojově generovat. Nástroje pro jejich zpracování většinou bývají k dispozici zdarma a s otevřeným zdrojovým kódem. Na druhé straně jejich použití vyžaduje určité základní znalosti,ale křivka učení bývá poměrně strmá. Na rozdíl od [[WYSIWYG]] nástrojů není možné si ke značkovacímu jazyku sednout a bez znalosti jeho příkazů či značek jen tak experimentovat.

== Rozdělení značkovacích jazyků ==

Mezi značkovacími jazyky lze vymezit dvě základní skupiny.

=== Jazyky popisné (deskriptivní) ===

Jejich konstrukce slouží k popisu, co jsou informace obsažené v dokumentu zač. Typickými představiteli jsou [[Extensible Markup Language|XML]] či [[HyperText Markup Language|HTML]] - jejich prostřednictvím lze například vymezit na stránce nadpis, odkud kam sahají jednotlivé odstavce či popsat odkaz na jinou stránku. Je ponecháno na zpracovávajícím programu, jak s těmito informacemi naloží a jak je promítne například do zobrazení dokumentu.

=== Jazyky výkonné (procedurální) ===

Obsahují i výkonné instrukce na úrovni programovacího jazyka - typicky určitou formu pamětí či proměnných a nástroje pro přiřazování a využívání jejich hodnot. Výkonné jazyky zpravidla také umožňují velmi detailně popsat vizuální charakteristiky výstupu. Uživatel může tedy velmi přesně řídit vzhled výsledného dokumentu. Mezi procedurální jazyky patří [[TeX]] či [[PostScript]]. K demonstraci vyjadřovací síly prvního z nich v něm byl dokonce vytvořen interpret jazyka [[BASIC]], přestože se jedná o typografický program.

[[Kategorie:Značkovací jazyky| ]]
{{Počítačový pahýl}}

{{Link FA|en}}

[[ar:لغة ترميز]]
[[bg:Маркиращ език]]
[[ca:Llenguatge informàtic]]
[[da:Opmærkningssprog]]
[[de:Auszeichnungssprache]]
[[en:Markup language]]
[[es:Lenguaje de marcado]]
[[eu:Markatzeko lengoaia]]
[[fa:زبان نشانهگذاری]]
[[fr:Langage de balisage]]
[[fy:Markeartaal]]
[[id:Bahasa markah]]
[[it:Linguaggio di markup]]
[[ja:マークアップ言語]]
[[ko:마크업 언어]]
[[ku:Zimanê nîşandan]]
[[nl:Opmaaktaal]]
[[no:Markeringsspråk]]
[[pt:Linguagem de marcação]]
[[ro:Limbaj de marcare]]
[[ru:Язык разметки]]
[[sk:Značkový jazyk]]
[[th:ภาษามาร์กอัป]]
[[uk:Мова розмітки даних]]
[[vi:Ngôn ngữ đánh dấu]]
[[zh:置标语言]]

 
(c) Nápady 2008